• Начало
  • Блог
  • Как се печели от препродажба на ваканционни имоти?

Как се печели от препродажба на ваканционни имоти?

22.06.2016 Автор: Имоти Банско БГ ЕООД

снимка на Как се печели от препродажба на ваканционни имоти?

Преди 7 години (в началото на 2007 г.), имотите за препродажба в страната са били около 40 000 – с 50% повече, отколкото през предходната 2006 г.

2013 година пък беше първата след 2007, в която вторичният пазар се оказа доминиращ, т.е. препродажбата на ваканционни имоти е била по-силна, в сравнение с продажбата на имоти ново строителство. Беше отчетено, че най-често ваканционни имоти в зимните ни курорти продават англичани и ирландци, докато по Черноморието ни най-силните продавачи, но и купувачи, са руснаците. В Банско ново строителство не е започвано от началото на кризата. Такъв тип предлагане няма, освен в затворените комплекси, в които са останали непродадени апартаменти или студия, които могат да бъдат купени от строителната компания.

Сега обаче ще обърнем повече внимание на самия процес на препродажба на имоти, в т. ч. и на ваканционни имоти.

Не са малко хората по света, които са спечелили и печелят от инвестирането в имоти. Някои дори са забогатели от това.

Как? Начинът не е сложен, но се изисква находчивост, пресметливост и упоритост. Ще ви представим процеса, разделен в три последователни етапа.

Етап 1. Купуване на ваканционен имот.

На първия етап се купува ваканционен имот, който в последствие ще бъде продаден. Той може да е стар – за ремонт, или в процес на строеж – за довършване, или пък нов, но необзаведен.

Етап 2. Привеждане във вид за продажба.

На този етап закупеният на първия етап ваканционен имот се привежда във вид за продажба. Прави му се основен ремонт, ако трябва – и преустройство. Разбира се, това се налага и е възможно, когато става въпрос за старо строителство.

Ако имотът бъде купен в процес на строеж, ситуацията е малко по-лека – довършването е по-лесно от ремонта. Необходимо е да се сложат подови настилки, след това да се довършат стените, и накрая – довършителни работи и обзавеждане.

В третия случай имотът е току що завършен и е необходимо само да бъде обзаведен и да се сложат елементи като осветителни тела, релси за завеси и др.

Общото между трите случая е, че се налага инвестиция. Ако ще се захващате с това, трябва внимателно да предвидите до къде и за какво ще ви стигнат средствата, с които разполагате.

Етап 3. Продажба на ваканционния имот.

На етап 3 ремонтът / довършването / обзавеждането от предходния етап вече са приключили. Какво предстои? Търсене на купувачи. Купувачите трябва да харесат това, което е направено съвсем скоро, за да не отиде трудът на продавача на вятъра.

Вече ви разказахме как търсят и купуват имот клиентите. Начините са два – сами или с агенция за недвижими имоти. Направете така, че както и да търсят имот, купувачите да ви срещнат по пътя си и да поискат да купят от вас. Бъдете там, където са те!

Какви са рисковете при препродажба на ваканционен имот?

На първо място, ремонтът или довършването могат да излязат много по-скъпи от предвиденото – в случаите, когато не всичко се вижда с просто око. Понякога излизат усложнения в процеса на работа – спукан водопровод, носеща стена там, където не трябва да има и др. Такива неща със сигурност забавят и оскъпяват работата.

Друг риск е инвеститорът да не успее да продаде бързо подобрения ваканционен имот. По този начин сумата, вложена в инвестицията, стои „затворена“ и не се знае кога и дали ще може да се ползва.

Третият голям риск при препродажбата на имот е да бъде продаден за по-малка от очакваната и вложена сума. По този начин се възвръща само част от инвестицията, но първоначалната цел – печалба – не е постигната.

От друга страна, къде няма риск?

В случай, че идеята за препродажба на ваканционни имоти ви допада, Имоти Банско БГ ЕООД е на ваше разположение при етапи 1 и 3.