Втори кабинков лифт в Банско?
22.06.2016 Автор: Имоти Банско БГ ЕООД
За ползата и вредата от застрояването на големи площи в курортните градчета се е говорило много. Голяма част от черноморските ни курорти пострадаха от масовото застрояване на морските селища, извършвано в пиковото за туристите лятно време. Стърчащите скелета на строежите; тежките камиони, пренасящи строителни смеси и материали; улиците, пълни със строителни отпадъци – всичко това не само отблъсна тогавашните летовници, но и донесе лоша слава на курортите ни сред техните чуждестранни посетители, още повече, че тези посетители идваха, привлечени от уникалната ни природа.
Дали този сценарий няма да се повтори и в Банско, питат природозащитници и екологични организации, организиращи протестни действия срещу застрояването на планинските местности в Банско с нови ски писти и втори кабинков лифт. Всъщност, за страховете им има основания, още повече, ако се вземе предвид не само идеята за запазването на красотата на девствената природа на национален парк Пирин, но и ерозията на някои от склоновете, опасността от свличането на лавини и изсичането на горските площи.
И, ако това звучи прекалено сериозно, за да бъде подминато с лека ръка, то нека не забравяме, че позицията на пряко засегнатите от евентуалните свлачища и лавини жители на Банско е точно противоположната.
В отговор на „зеления рекет”, както наричат еко-активистите, планинските жители организират контра-протести, на които застъпват позицията, че доизграждането на курорта е не само желано, но и необходимо за развитието на зимния ски туризъм и местната икономика. В подкрепа на тезата си, те изтъкват аргументи, като овехтелите съоръжения и дългите опашки пред сега действащия лифт, чийто капацитет е крайно недостатъчен да побере гостите на градчето. Според тях обновяването на съоръженията и изграждането на допълнителна инфраструктура е задължително условие за достигане на качествено европейско ниво на услугите и в никакъв случай не трябва да се бърка с масово застрояване на хотели и с унищожаването на горските масиви за нови курортни комплекси. Затова и Инициативният комитет на подкрепящите идеята за развитие на Банско смята, че за доизграждането на ски зоната не съществуват никакви – не само законодателни, но и екологични пречки.
И, въпреки това, протестите продължават. В очакване на разумния компромис, който ще задоволи и нуждите на жителите на Банско, и тези на еко-организациите, планинския комплекс продължава да посреща своите гости. Защото, дори и с необновени съоръжения и дълги опашки пред лифта, Банско има какво да предложи на своите посетители – добре почистени писти, подходящи както за ски, така и за тяхното съчетание с парапланер, ски-алпинизъм, моторни шейни, оф-роуд, зимна пързалка. Все пак, не напразно планинския курорт се слави като зимната столица на България, позволявайки на своите посетители да почувстват не само спокойствието и релакса на провинциалната почивка, но и удобствата на модерното ежедневие.
Към тези удобства спада и интересното предложение на Агенцията за недвижими имоти „Имоти Банско”, даваща възможност, с покупката на ваканционно жилище, гостите на планинския курорт да превърнат Банско в свой дом. При това – без протести и без скъпо и излишно строителство.
Автор: Христина Ангелова
още стати за имоти

Кой има право да купува земеделска...
11.04.2025 Автор: Банско Имоти БГ ООД
Кой има право да купува земеделска земя в България? Покупката на земеделска земя в България е...

Какво представляват „белите петна“ в...
11.04.2025 Автор: Банско Имоти БГ ООД
Какво представляват „белите петна“ в земеделието и защо е важно да подадете декларация за имота си...

Стандарт Пасивни къщи
23.09.2024 Автор: Банско Имоти БГ ООД
**Пасивна къща** е строителен стандарт, който се фокусира върху изключително ниска енергийна...

Изменения в закона за етажната...
05.09.2024 Автор: Банско Имоти БГ ООД
През 2023 и 2024 г. в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) бяха въведени значителни...