Всъщност, проблемна ли е покупката на ипотекиран имот?
22.06.2016 Автор: Имоти Банско БГ ЕООД
Нерядко, притеснени от наличието на ипотека върху обявен за продан имот, купувачите отказват оглед на такъв вид собственост. Страхът да не останат излъгани, оказвайки се длъжници по чужд кредит, възпира много от тях да закупят ипотекиран имот, дори и да им е харесал. Всъщност, проблемна ли е покупката на имот, върху който е учредена ипотека?
Преди да разгледаме този въпрос, нека първо изясним какво е ипотека – залог на недвижим имот, чрез който длъжникът гарантира, че ще обезпечи кредитора, в случай че не може да му изплати получения заем. Често обаче, възползвайки се от улеснени банкови процедури при кредитиране и необмислили добре бъдещите си разходи, собствениците на ипотекиран имот се принуждават да продадат жилището си, за погасят финансовите си задължения. В този случай те имат два варианта – да разчитат на банковата институция да се заеме с продажбата на имота или да решат да го продадат сами или с помощта на посредническите услуги на Агенция за недвижими имоти.
Продажбата от банка, чрез съдебен изпълнител, обявяващ търг за жилището обикновено е краен случай, при който се стига при трайно неизпълнение на договора за кредит и неизплащане на вноските по заема. Често този вариант за сделка с имота е неизгоден финансово за продавачите, тъй като минималната цена, посочена за жилището, е сумата, която собствениците дължат на банката или, казано по друг начин – ако остатъка от дължимия кредит е 10 000лв., то началната цена за имота би била 10 000лв., като, при липса на кандидати да закупят ипотекирания дом, се обявява повторен търг, с цена – с 20% по-ниска от първоначалната.
По тази причина, собствениците на ипотекирано жилище, попаднали във финансови затруднения, обикновено вземат превантивни мерки, с които да избегнат този тип продажба и да получат добра пазарна цена за имота си. При този тип сделки, за по-голяма сигурност и у двете страни относно премахването на ипотеката е важно изготвянето на документите да става след консултация с адвокат, нотариус или брокер на недвижими имоти.
Наличието на специалист, запознат с правната и финансова материя, касаеща вещното право при покупко-продажба на ипотекиран имот, би предотвратило случаи на злоупотреби, измами или допуснати от незнание грешки от страните, участващи в сделката.
Затова, ако се нуждаете от гарант за успешна сделка с ипотекирано ваканционно жилище в зимен курорт или на апартаменти на морето, доверете се на Милена Миленкова – агент по недвижими имоти с дългогодишен опит в препродажбата на ваканционни имоти в района на Банско и българското Черноморие.
Автор: Христина Ангелова
Image courtesy of Home Markets / FreeDigitalPhotos.net
още стати за имоти

Стандарт Пасивни къщи
23.09.2024 Автор: Банско Имоти БГ ООД
**Пасивна къща** е строителен стандарт, който се фокусира върху изключително ниска енергийна...

Изменения в закона за етажната...
05.09.2024 Автор: Банско Имоти БГ ООД
През 2023 и 2024 г. в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) бяха въведени значителни...

Етапи на строителството
05.09.2024 Автор: Банско Имоти БГ ООД
Геоложко проучване и последващи етапи на строителство съгласно Закона за устройство на територията...

Промяната на предназначението на...
04.09.2024 Автор: Банско Имоти БГ ООД
Промяната на предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди може да се извършва при...